ömERgin • Web Günlüğü

Galaxy S3 mü Galaxy Note 2 mi?

Samsung’un akıllı telefon piyasası üzerine en etkili girdiği Galaxy S2 ve Galaxy Note’un ardından Galaxy S3 ve Note 2′yi çıkartması piyasaya olan hakimiyetini arttırmış durumda. Birbirine yakın olan bu seri telefonlardan hangisini tercih etmeleri gerektiği konusunda ise kullanıcıların akıllarında soru işaretleri var; “Galaxy S3 mü almalıyım yoksa Galaxy Note 2 mi?“, “Galaxy S3 mü daha iyi yoksa Galaxy Note 2 mi?” gibi sorular bunlar. Bir tarafta 4 ay gibi kısa sürede 30 milyonu aşkın satış rakamına ulaşan ve Samsung’un en çok kar ettiği Galaxy S3, diğer tarafta ise 1 ayda 3 milyon satış rakamına ulaşmış Galaxy Note 2.

Şimdi bu sorulara bir açıklama getirmek üzere Galaxy S3 ve Note 2′yi özellik bakımından kıyaslayacağım. Video ile yapılmış benchmark testiyle de bunun cevabını net olarak bulmaya çalışacağım.

Galaxy S3 almak için sebeblerimiz neler buna bir bakalım;

 1. Samsung Galaxy S3 daha yüksek ekran çözünürlüğüne sahip. 313ppi olan çözünürlük değeri ile Galaxy Note 2′nin 267ppi’lık değerine göre ki bu da yaklaşık %18 daha fazla çözünürlük demek. Yani çözünürlük bakımından, Galaxy S3 oldukça iyi diyebiliriz.
 2. Kamerasal olarak Galaxy S3′ün Note 2′ye göre pek çok artı özelliği bulunmakta. Mesela Galaxy S3 seri çekim moduna sahip. Bunun yanında Galaxy S3 ile panorama çekimler yapabilirsiniz. Bu panorama konusunda aslında farklı demek bir bakıma yanlışta olabilir. Çünkü Android 4.2 ile bu özelliğin Note 2′ye gelmesi yüksek ihtimal. Galaxy S3 bunların dışında elle odaklanma, manuel beyaz denge ayarlama, manuel ISO ayarını yapma, HDR modu ve CMOS gibi Note 2′ye göre kamera konusunda fazladan özelliklere sahip.
 3. Galaxy S3′te HDMI çıkışı bulunurken Note 2′de ne yazık ki HDMI çıkışı bulunmuyor.
 4. Kablosuz şarj olayını ilk defa Galaxy S3′e koyarak fark yaratan Samsung, bu özelliği Note 2′ye yansıtmamış ne yazık ki.
 5. 133 gram olan Galaxy S3, 180 gram olan Note 2′ye göre oldukça daha hafif.
 6. Galaxy S3 incelik konusunda Note 2′ye göre 0,8 mm daha ince. Galaxy S3 8,6 mm inceliğe sahip.
 7. Galaxy S3 boy olaradak doğal olarak daha kısa kalıyor. 136,6 mm boya sahip olan Galaxy S3, 151,1 mm boya sahip olan Note’ye göre daha kısa.

Galaxy S3′ün Note 2′den daha iyi kılan 7 madde sayabildim. Peki Note 2 tarafından acaba bu farklılıklar nasıl olacak bir de ona bakalım.

Galaxy Note 2 almak için sebeblerimiz neler olabilir;

 1. Daha büyük ekran bulunuyor. 5,5″ lik ekranı ile daha fazla gezinti deneyimi yaşayabilir ve rahat bir yönetim yapabilirsiniz. Galaxy S3 ise 4,8″ lik bir ekran boyutuna sahip.
 2. İşlemci olarak Note 2 ile bir adım daha önde olacaksınız. Note 2, 4 çekirdekli işlemci ve 1.6 Ghz işlemci hızına sahip. Bu da doğal olarak Note2 ile performans yönünden daha fazla verimlilik demek. Galaxy S3 bu konuda yine 4 çekirdekli işlemciye sahip olsada işlemci hızı yönünden 1.4 Ghz’lik bir değere sahip.
 3. Daha iyi işlemci ve büyük ekran pil ömrünü kısaltan etmenler. Bunun için Note 2 batarya gücü yönünden oldukça tatminkar. 3.100 mAh ile Galaxy S3′e göre %48 daha fazla pil gücüne sahip.
 4. Akıllı telefonlar için Ram oldukça önemli. Note 2 Ram konusunda Galaxy S3′e göre iki kat daha iyi. 2 GB’lık Ram ile hız ve performans konusunda yine Galaxy S3′e meydan okuyor diyebilirim.

Bu kıyaslamadan şunu çıkartabilirsiniz; Galaxy S3 cebe sığma konusunda oldukça iyi ebatlara sahip. Note 2 ise bu konuda oldukça büyük kalıyor. Elinizde taşımak veya çantanızda bulundurmak zorundasınız. Performans yönünden Note 2 ön plana çıkıyor ama bu onu alın demem için bir etmen değil. Çünkü bu konuda tek bir sorun var ebatı. Bu sorun değil diyorsanız Note 2 kesinlikle Galaxy S3′e göre daha iyi ve tatminkar.

Bir de video teste göz atalım ve farka bakalım;

Videoda yapılan Antutu ve Geekbench testlerinde görüleceği üzere performans yönünden Galaxy Note 2 oldukça ileri seviyede. Ancak bu ebat konusunda yaşanacak problemi kapatmıyor. Bu konuda ki kıyas tümü ile size kalmış. Diyorsnaız ki ebatlar beni ilgilendirmiyor düşünmeden Galaxy Note 2 tercihini kullanın. Bunun dışında Galaxy S3 de elbetteki boş telefon değil ancak Note 2′den ne yazık ki performans yönünden bir adım geride. Galaxy S3, görüntü kalitesinde bir adım önde.

Kategori: Teknoloji

Benzer Konular

Samsung S5′in bilinmeyen özellikleri!

Samsung S5′in bilinmeyen özellikleri!

Kalem ayarı Galaxy S5′in ‘Ekran’ ayarları kısmından, ‘Dokunmatik hassasiyetini arttır’ seçeneğini işaretleyerek, Xperia Z Ultra’daki...

Apple ios 7.0.6 İndirilmeye Hazır

Apple ios 7.0.6 İndirilmeye Hazır

Amerikalı teknoloji ve yazılım devi Apple yazılımını güncelledi. Apple iOS 7 kullananlar sonradan ortaya çıkan...

Huawei Akıllı Saat’le Geldi

Huawei Akıllı Saat’le Geldi

Huawei‘nin geliştirdiği yeni akıllı saate ait olduğu iddia edilen görüntüler internete sızdı. Huawei, bugun başlayan...

Galaxy Gear 2 ve Galaxy Gear 2 Neo

Galaxy Gear 2 ve Galaxy Gear 2 Neo

İlk akıllı saati samsung firması satışa sunduğunda apple firmasının buna hemen karşılık vereceği bekleniyordu,ancak samsung...

HTC One 2′nin 3 Kamerasımı Olacak?

HTC One 2′nin 3 Kamerasımı Olacak?

Htc telefon firmasının yeni amiral gemisi olması beklenen telefonu Htc One 2′nin internete sızan bir...

Yorum Yazın
Yandex.Metrica

Yukarı
Önceki yazıyı okuyun:
yaban-domuzu-pkk
Domuzla Beslenen Domuzlar

Domuzla beslenen domuzlar dedim ve eminim ki kiminiz öyle şey mi olur dediniz. Oluyor işte. Ülkemizin, milletimizin, Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmek...

Kapat
302 Found

302 Found

The document has been temporarily moved to here.
Powered By LiteSpeed Web Server
LiteSpeed Technologies is not responsible for administration and contents of this web site!